Home / Teknologji / Asfalti që s’do t’ia dijë për shiun, shpikja kundër përmbytjeve![Video]

Asfalti që s’do t’ia dijë për shiun, shpikja kundër përmbytjeve![Video]

Një shtresë asfalti që përthith ujin në sasi të mëdha.
Duket se kjo është zgjidhja për përmbytjet veçanërisht në qytetet e mëdha, kur rrebeshet e papritura i kthejnë rrugët në lumenj.

Loading...

Ky lloj asfalti quhet Top Mix dhe është prodhuar në Britaninë e Madhe. Kompania që ka prodhuar këtë material, Lafarge Tarmac, thotë se ai mund të përthitë 600 litra ujë për metër katror në një kohë brenda 60 sekondash.

Në videon e mëposhtme shihet se si mbi një sipërfaqe të tillë derdhen 4 mijë litra ujë, por brenda pak sekondash ai thahet tërësisht.

AlbPortali:
Nëse shtypni reklamat në lajmet që lexoni këtu, ju mundësoni të funksionojmë si portal i pavarur. Ju falemnderit nga ©AlbPortali.Com

x

Check Also

Panasonic sjell mbrojtëse për punonjësit në zyre

Panasonic ka një produkt të quajtur Wear ...

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com