Home / Kulturë

Kulturë

SEKRETARI AZIRI PRITI NË TAKIM KOORDINATORIN NACIONAL PËR KULTURË, RINI DHE SPORT TË QEVERISË SË KOSOVËS Z.REXHEP HOTI

Sot (17.01), sekretari shtetëror në Ministrinë e Kulturës z.Valmir Aziri, priti në takim Koodrinatorin për Kulturë, Rini dhe Sport në Qeverinë e Republikës së Kosovës z. Rexhep Hoti. Gjatë takimit, z.Hoti prezantoi Programin Nacional për Rininë dhe Programin Ndërshtetëror për ...

Read More »

Jepet premiera e filmit dokumentar “Pse unë?!”, nga Senad Abduli.

Mbrëmë në Kinotekën e Maqedonisë u dha premiera e filmit dokumentar “Pse unë”, i realizuar nga produkcioni Arnel Production, me regji të z. Senad Abduli, drejtor i fotografisë z. Robert Jankullovski dhe montazh z. Bllazhe Dullev. Ky është filmi i ...

Read More »

Verim Zendeli i kushton këngë Tetovës (VIDEO)

Këngëtari tetovarë Verim Zendeli sapo ka lansuar këngën e re bashkë me video klip. Tekstin e këngës e ka shkruar Avni Tahiri ndërsa muzikën Astrit Stafai. Loading... Përndryshe kjo është kënga e 8 e përcjell me videoklip.

Read More »

Ansambli Duflla feston nën moton “Këndojmë dhe vallëzojmë shqip”

Me rasti e 28 Nëntorit, ditës së pavarësisë së Shqipërisë dhe flamurit kombëtarë ansambli “DUFLLA” organizoi program kulturor nën moton “Këndojmë dhe vallëzojmë Shqip” kushtuar rapsodit të Dërvenit, tashmë të ndjerit Idriz Çilafi. Programi u mbajt në fshatin Rashçe në ...

Read More »

FILMI “UDHA E SHKRONJAVE” – VIDEO NGA AKTORET SHQIPTARE

RTSH, Tirane, 1978.S: Peci Dado, Vladimir Prifti: R: Vladimir Prifti: O: Pali Kuke: Pi: Fatbardh Marku: M: Kujtim Laro: Z: Fatos Backa: Mo: Flora Gjika: G: Milto Jorgji, Zhaneta Petushi: AO: Spiro Misha: M: Faruk Drenova, Kujtim Hoxhvogli, Robert Prifti: ...

Read More »

Përfundoi Festivali i 17-të i folklorit të përpunuar “Burimet e sharrit” 2018

ÇMIMI SPECIAL UDHËTON PËR NË TIRANË Pallati i kulturës në Tetovë, të shtunën ishte arena kulturore e zhvillimit të festivalit të shtatëmbëdhjetë të folklorit të përpunuar “Burimet e sharrit” 2018, Performancat e grupeve artistike të ardhura nga Tirana, Shkupi, Tearca ...

Read More »

DR. LULZIME OSMANI MER PJESË “WORLD ART YOUTH” TË EGJIPTIT

Dr. Lulzime Osmani dhe Ajser Shabani janë të vetmet artiste që ka përfaqësuar Maqedoni në El Sheikh të shtetit e Egjiptit në simpoziumin artistik. Në këtë simpoziumin artistik kanë marre pjese mbi 100 artist nga e gjithë bota, të cilët ...

Read More »

TETOVA MIRËPRET FESTIVALISTËT

Më 3 nëntor të këtij viti, Qendra kulturore qytetit të Tetovës, do të jet arena ku do të krijohet një atmosferë festive, sepse aty do të zhvillohet edicioni i l7-të i festivalit të këngëve dhe valleve të stilizuara “Burimet e ...

Read More »

PARA STARTIMIT TË FESTIVALIT “BURIMET E SHARRIT” 2018

Gjysma e parë e muajit Nёntor do të shënojë fillimin e Edicionit të shtatëmbëdhjetë të festivalit “Burimet e sharrit” i cili tradicionalisht për çdo vjet organizohet në Tetovë. Ky aktivitet mjaftë i rëndësishëm, ku shprehet kultura dhe folklori ynë i ...

Read More »

Shoqata për kulturë dhe art “Tradita” e organizoi manifestimin letrar “Lirika e vjeshtës” | FOTO

Me leximin e poezisë “Perëndim vjeshte” të patriarkut të letrave shqipe, Dritëro Agollit, filloi manifestimi letrar “Lirika e vjeshtës”, i organizuar nga Shoqata për kulturë dhe art “Tradita” nga Tetova. Në këtë takim letrar –artistik që u mbajt më 7 ...

Read More »
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com