Home / Kuriozitete (page 5)

Kuriozitete

Të shkruash apo të vizatosh, si e mban në mend më lehtë? E tregon shkenca

Hulumtuesit nga Universiteti i Waterloos zbuluan se edhe nëse njerëzit nuk ishin të mirë në të, vizatimi, si një metodë për të ndihmuar në ruajtjen e informacionit ishte më mirë se ri-shkruarja e shënimeve, transmeton lajmi.net. Loading... “Ne kemi gjetur ...

Read More »

Dreri ngec në banjon e shkollës, ja ç’ndodh më pas me fatin e tij

Një ekip i kafshëve të egra nga departamenti i pyjeve lokale u dërgua në Shkollën e Qeverisë në Boileauganj pasi një drer i rritur sambar hyri në shkollë, transmeton lajmi.net. Loading... Ekipi i 12 personave neutralizoi drerin dhe e transferoi ...

Read More »

Vendi në të cilin njerëzit po vdesin më shumë nga lopët sesa gjarprinjtë

Australia është e njohur për tregimet e saj për kafshimet e gjarprit, tarantulat në tualete. Siç raportoi kohët e fundit ABC Science, kafshët kundrejt të cilave është mbjellë frikë në këtë vend frikë nuk mund të jenë më vdekjeprurëse, të ...

Read More »

Zbulohet një specie e re dinozauri në Australi

Dinosauri i ri australian, i quajtur Weewarrasaurus pobeni, ishte rreth madhësisë së një qeni, transmeton lajmi.net. Loading... Krijesa e lashtë ishte një dinosaur ornitopod, pjesë e një grupi të llojeve të vogla të kafshëve që lëviznin në dy këmbë dhe ...

Read More »

Vendi në të cilin njerëzit po vdesin më shumë nga lopët sesa gjarprinjtë

Siç raportoi kohët e fundit ABC Science, kafshët kundrejt të cilave është mbjellë frikë në këtë vend frikë nuk mund të jenë më vdekjeprurëse, të paktën jo sipas statistikave, transmeton lajmi.net. Loading... Kuajt dhe lopët vrasin shumicën e njerëzve çdo ...

Read More »

10 qytetet më të mira në botë për të jetuar

Qyteti australian u rendit i dyti në listën e vitit 2018 të Njësisë së Inteligjencës Ekonomike të qyteteve më të mira në botë, duke humbur nga vendi i parë me vetëm 0.7%, transmeton lajmi.net. Loading... Ajo humbi nga prestigji i ...

Read More »

Momenti i tmerrshëm kur pula gëlltit gjarprin të tërin

Klipi, i filmuar pranë Kalburgit në Karnataka, kap pulën ndërsa afrohet tek reptili, transmeton lajmi.net. Loading... Por, në vend që të frikësohet nga krijesa, pula sulmon furishëm gjarprin, ndërsa ky i fundit mbështetet në shpinë dhe luan të vdekurin. Hukeri, ...

Read More »

Kjo është gjuha që do të dominojë botën

Ndonëse deri tani, dy janë gjuhët më të folura në botë, gjuha kizneze, dhe anglishtja, duket se një gjuhë tjetër e cila sot numëron vetëm 284 milion folës në botë, do të zërë vendin e parë. Loading... Sipas studimeve frëngjishtja ...

Read More »

Nëndetësja e kokainës së El Çapos

Nëndetësja ishte kapur në shtator të vitit 2008, në ujëra ndërkombëtare, rreth 500 km larg Guatemalas. Loading... Kapiteni Tod Bagetis, i cili mori pjesë në operacion, tha se pasi e kishin kuptuar që ishin diktuar, trafikantët ishin përpjekur të përplaseshin ...

Read More »

Lindja e diellit në perëndim, shkencëtarët paralajmërojnë për atë që thuhet në Kur’an

“Daily Mail” dhe „Express Uk“ kanë raportuar për të dhënat serioze dhe faktike shkencore që ka NASA dhe Agjencia Kozmike Evropiane për kthesën e madhe të llojit të vet që do të pësojë poli magnetik e që për pasojë do ...

Read More »
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com