Home / Lajme

Lajme

Fjalimi i Rugovës që ngriti në këmbë deputetët e Parlamentit Evropian[Video]

Më 16 dhjetor 1998, në selinë e Parlamentin Evropian në Strasburg, Ibrahim Rugovës, në një ceremoni madhështore iu dorëzua Çmimi Saharov nga kryetari i Parlamentit Evropian, Hoze Maria Robles Delgado. Ish- presidenti i Kosovës duke i falënderuar për këtë mirënjohje ...

Read More »

Nuhiu ia bën 8 me 2 Karakamishevës: Sipas pasaportave të dhëna-ja sa shqiptarë ka në Maqedoni

Debatit të nxitur nga profesoresha maqedonase Tanja Karakamisheva për numrin e shqiptarëve në Maqedonia para pak çastesh i është përgjigjur edhe zëvendësministri i punëve të brendëshme Agim Nuhiu, informon portali “tetova1”. Në një postim në facebook, Nuhiu shkruan Shtetësia nuk ...

Read More »

Presidenti Thaçi bën homazhe tek varri i ish-presidentit Rugova

Presidenti i vendit Hashim Thaçi, me rastin e 13 vjetorit të vdekjes së ish-presidentit Ibrahim Rugova, ka bërë homazhe tek varri i tij. Ai ka thënë se ish-presidentit Rugova për punën dhe angazhimin e tij i bënë nderime të larta ...

Read More »

ASH: Reagim nga Departamenti i Ekologjisë dhe Planifikimit hapësinor

Lidhur me mbrojtjen e ambientit mjedisor janë përpiluar planprograme arsimore, duke filluar që nga shkollat fillore e deri te ato të mesme. Edhe pse këto planprograme ekzistojnë, ato mbetën vetëm në letër, pa asnjë aktivitet real praktik. Në Republikën e ...

Read More »

Patriarku Nofit: Me zgjidhjen e emrit do të lëvizë edhe çështja e kishës

Patriarku bullgar Neofit pret që zgjidhja e çështjes së emrit të Maqedonisë të lëviz edhe çështjen kishtare të Maqedonisë. “Ende punohet rreth emrit të shtetit Maqedoni. Kur do të vërtetohen të gjitha detajet, do të lëvizet me siguri edhe çështja ...

Read More »

Gruevski “kapet” duke bere shoping ne Budapest![Video]

Ish kryeministri Nikolla Gruevski mbreme eshte filmuar duke bere shoping ne Budapest. Sic lajmerojne portalet hungareze, ne kohen kur Gruevski eshte xhiruar, shitoret kane qene te mbyllura dhe qendra tregtare ka qene e boshatisur, por eshte evidente se ai ka ...

Read More »

Shpat Deda , Armend Xhaferi dhe Elida Duni do të mbajnë koncerte të mëdha në Cyrih

Bashkëatdhetarët që jetojnë në Zvicër do kenë mundësi që të ndjekin në muajin shkurt , dy koncerte të mëdha me yje të muzikës shqiptare informon Faktiditor.ch Koncerti i parë do të mbahet më 17 shkurt në Cyrih nga duo Shpat ...

Read More »

Nimetz kërkon të zbatohet marrëveshja e Prespës

Në një deklaratë lëshuar në Nju Jork, Matthew Nimetz, i Dërguari i Posaçëm i Sekretarit të Përgjithshëm të OKB-së kërkon që të bëhen hapat e tjerë për zbatimin e marrëveshjes së Prespës. Nimetz thotë në deklaratën e lëshuar të dielën ...

Read More »

Gruevski tërheq padinë për shpifje ndaj Zaevit në lidhje me “Bankën e Maqedonisë”

Nesër nuk do të mbahet seancë gjyqësore për padinë për shpifje dhe ofendim të Nikolla Gruevskit kundër Zoran Zaevit. Sipas Makfaks, ish-kryeministri përmes avokatit të tij ka njoftuar se e tërheq padinë kundër Zaevit për deklaratat e tij në lidhje ...

Read More »

Vetaksident në Malishevë, ndërron jetë një person

Një vet-aksident ka ndodhur gjatë ditës së djeshme në autostradën “Ibrahim Rugova”, në Malishevë, ku si pasojë e saj ka humbur jetën një person. Sipas policisë, drejtuesi duke mos e përshtatur shpejtësinë ka dalë nga rruga dhe si pasojë e ...

Read More »
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com