Home / Lajme (page 10)

Lajme

Këto janë shenjat të cilat tregojnë që po konsumoni shumë kripë

Megjithatë, duket nga studimet se se konsumi mesatar ditor është më afër 3,400 miligramë natriumi (rreth 1 dhe 1/3 lugë gjelle). Konsumimi e tepërt i kripës mund të çojë në probleme serioze shëndetësore Loading... Ënjtje në këmbë: Nëse unazat po ...

Read More »

Ministria e Shëndetësisë, rekomandime për mbrojtje nga ajri i ndotur

Gjatë dy ditëve në vijim duhet të kufizohet lëvizja dhe aktivitetet në ambient të hapur, posaçërisht të fëmijëve, të sëmurëve kronikë, të pacientëve me sëmundje kardiovaskulare, me diabet, të atyre që kanë përjetuar sulm në tru dhe të gjithë atyre ...

Read More »

Temperatura në Kinë ka rënë në minus 43 gradë, uji i nxehtë ngrin në ajër

Një mot tepër i ftohtë e ka kapluar pjesën veriore të Kinës. Autoritetet e qytetit Mohe njoftuan se temperatura ka rënë në minus 41 gradë të martën, minus 42 të mërkurën dhe minus 43.5 të enjten, raporton gazeta “South China ...

Read More »

Gabimet që të gjitha femrat bëjnë para seksit

Të qenët e depiluar gjatë gjithë kohës, e veshur bukur dhe në humor për t’i plotësuar çdo dëshirë partnerit duket se janë shumë larg realiteti ! Ndonëse çfarë ndodh në dhomën e çiftit mbetet aty ne do të ndërhyjmë vetëm ...

Read More »

Ivanov: Gishti drejtohet kah unë, por së shpejti do të dihen aktorët e 27 prillit

Presidenti Gjorge Ivanov ka hedhur pretendimet se ai kishte përgatitur shpalljen e gjendjes së luftës në mbrëmjes e dhunës në Kuvend më 27 prill. Loading... Ai ka vlerësuar se ky pretendim është një përpjekje e dëshpëruar për ta kthyer vëmendjen ...

Read More »

Prurjet e reja për gjuhën, letërsinë dhe kulturën, si dhe teoritë dhe praktikat pedagogjike në kohë ndryshimeve ishin temat kryesore të konferencave të organizuara në UT

Në Universitetin e Tetovës i filluan punimet dy konferencat shkencore ndërkombëtare. Tema boshte e Konferencës I të Fakultetit Pedagogjik ishte “Teoria dhe praktika pedagogjike në kohën e ndryshimeve” ndërsa Konferenca V e Fakultetit Filologjik këtë vit trajton temën “Prurje të ...

Read More »

Veseli nga Amerika thotë se ka marrë mbështetje për ushtrinë

Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka vizituar Gardën Kombëtare të Iowa-s, ku ka parë nga afër mënyrën e organizimit dhe ka diskutuar me ta për mbështetjen që i është dhënë deri më tani Forcës se Sigurisë së Kosovës. ...

Read More »

Lahutari mes lotësh: Ja dhamë vetë Serbisë lahutën, s’e grabitën!

Lahutari i vjetër i Malësisë, Jonuz Delaj, i prekur emocionalisht pas vendimit të UNESCO-s për ta regjistruar lahutën si pasuri kombëtare të Serbisë, nuk mundi t’i ndalte lotët. Loading... Ai rrëfeu në TCH se lahuta ka qenë pjesë e pandarë ...

Read More »

Sot pas namazit të xhumasë në 90.000 xhamit në Turqi u grumbulluan ndihma për vllezërit musliman në Jemen!

Kjo është Turqia e Erdoganit Loading... Sot pas namazit të xhumasë në 90.000 xhamit në Turqi grumbullohen ndihma për vllezërit musliman në Jemen! Një thirje nga institucionet e mbarrë Turqisë sot ka realizuar me sukses pasiqë gjitha xhamitë kanë mbledhur ...

Read More »

Sopotasit padisin shtetin, seanca e parë më 24 dhjetor

Sopotasit kanë paditur shtetin. Institucioni Avokati i shtetit ka nisur procedurën. Alsat mëson se seanca e parë është caktuar më 24 dhjetor. Njoftimi i Avokatit të shtetit në këtë dikaster është dërguar më 28 nëntor. Loading... Megjithatë Ministria e Drejtësisë ...

Read More »
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com