Home / Opinione

Opinione

SHOVINIZMI STATISTIKOR NË MAQEDONI

Abdulla Mehmeti Një shoviniste me emrin Tanja Karakamisheva, profesoreshë e së drejtës kushtetuese dhe sistemeve politike në Universitetin e Shkupit dhe funksionare e lartë e partisë OBRM-PDUKM, dhe jo vetëm ajo, paska thënë se shqiptarët në Maqedoni janë vetëm 16.7%. ...

Read More »

Janusz Bugajski: Ndarja e Kosovës lojë ruse për copëtim të Ballkanit

Nga Janusz Bugajski/ Vizita triumfale e Presidentit Vladimir Putin në Beograd kishte për qëllim të konsolidonte pozitat ruse në Ballkan. Serbia dhe Rusia nuk kanë aleancë të ngushtë, por çiftosje asimetrike përmes së cilës Kremlini shfrytëzon dominimin e vet dhe ...

Read More »

“Fashistët maqedonas kundër shqiptarëve“

Nga Sashe IVANOVSKI Gjysma e maqedonasve janë fashistë të pastër dhe të Sheshelit. Gjysma e këtyre e pranojnë hapur dhe gjysma e fshehin me llojlloj arsyetimesh të tipit: Abe, unë nuk jam kundër shqiptarëve, por… Shumë më janë interesant këta ...

Read More »

Në shkollën e Çegranit, tenderin e ka fituar një firmë e Strumicës, dritaret do i bëjë një firmë e Koçanit, do i montojnë një firmë e Vallandovës

Ka motmot e disa muaj… U zgjova sot, dhe duke përgaditur një përshesh e ndëgjova një këngë të vjetër të Hanife Reçanit “ka motmot e disa muaj”, eh, të lezeçme janë këto këngë! Kjo më rikujtoj se edhe unë ka ...

Read More »

Ligji u gjuhës shqipe- Filluan të shfaqen “ demonët” në kokat e politikanëve maqedonas

Ligji u gjuhës shqipe- Filluan të shfaqen “ demonët” në kokat e politikanëve maqedonas Urim SALIHU Loading... Maqedonasit janë nacionalistë dhe së fundmi edhe Ligji i gjuhës shqipe u djeg të gjitha palëve si liderit opozitarë që e shpërfaqë atë, ...

Read More »

AKSI I RI SERBO-RUS, NJË RREZIK POTENCIAL PËR DESTABILIZIMIN E MAQEDONISË

SELIM IBRAIMI-Vizita e presidentit rus Vlladimir Putin po përcillet me interes të jashtëzakonshëm në Serbi dhe në Maqedoni. Beogradi dhe Moska kanë interesa të përbashkëta strategjike për një Ballkan të ri ku sipas planeve ruse, Serbia pritet të marrë rolin ...

Read More »

Bashkë me Ivanovin,VMRO e humb pushtetin e fundit dhe me këtë edhe liderin Mickovski

Urim SALIHU LSDM paguajti cmimin e Crvenkovskit dhe Frckovsit e Cukrevskit dhe disa shqiptarëve që gjithcka kishin përvec gjak shqiptari .Pra paguajti cmimin e rëndë politik po për politikat nacionaliste ,kërcënuese dhe ndëshkuese për shqiptarët.U desht të vijë Zaev për ...

Read More »

Ushtria Çlirimtare e Kosovës -shpëtimtarja jonë

Kur populli ynë ishte buzë gremine asimilimit spastrimit etnik nga pushtimi qindravjeçar serbosllav ishte Ushtria Çlirimtare e Kosovës ajo që doli në skenë për të ja kthyer dinjitetin e nëpërkëmbur popullit shqiptar nën ish Jugosllavinë kryekriminale . UÇK -ja e ...

Read More »

ILIRIDA!

ILIRIDA! Marim Mema Loading... Dje pasdite në bisedë e sipër me një mik mes tjerash më pyeti: E di çka ndodhur më datë 11 Janar, 25 vite më parë!? Duke mos e vrarë mendjen shumë i thash: Jo! Me një ...

Read More »

Shqiptarët shpëtuan Maqedoninë nga shpartallimi i saj

Mr-sc. NIJAZI HAMIDI. Që në fillim uroj gjithë shqiptarët e Maqedonisë së Veriut, po edhe gjithë qytetarët tjerë, uroj të gjithë ata që i kontribuan këtij projekti.Uroj gjithashtu gjithë partitë opozitare shqiptare, uroj liderët e tyre, në veçanti uroj dy ...

Read More »
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com