Home / Opinione (page 2)

Opinione

Fushata e tensionuar e zgjedhjeve Presidenciale ka nisur

Urim SALIHU Loading... Maqedonine e pret nje situate e tensionuar para zgjedhjeve Presidenciale . Ne fakt fushata e zjarrte vetem se ka nisur per keto zgjedhje dhe ne vazhdim do kemi edhe incidente permasat e te cileve s’mund ti parashikoj ...

Read More »

STATUSI I POPULLIT SHQIPTAR NË MAQEDONI, INTERESI I SHTETIT DHE PERSPEKTIVA EVROPIANE E TIJ

Abdulla Mehmeti Loading... Moszgjidhja e drejtë dhe në kohë e statusit shtetformues të popullit shqiptar në Maqedoni, nuk e dëmton vetëm interesin kombëtar të shqiptarëve vendës, por edhe interesat e shtetit dhe perspektivën evropiane të tij. Rregullimi me Kushtetutë i ...

Read More »

„Enciklopedia maqedonase“ dhe akademia në shërbim të shovinizmit sllav ndaj shqiptarëve

Nga Abdulla Mehmeti Loading... Kush duhet ta mbrojë identitetin, gjuhën shqipe dhe kulturën shqiptare në Maqedoni? Kush duhet ta shkruaj Historinë e Popullit Shqiptar në Maqedoni, e cila lidhet me historinë e krahinës (regjionit gjeografik me këtë emër, më vonë ...

Read More »

HARRESA E ADEM DEMAÇIT NË FESTAT E NËNTORIT !

Nderimet e mungura për ADEM DEMAÇIN në festat e Nëntorit Loading... Pajtohem plotësisht me veprimtarin e nderuar kombëtar Lulëzim Etemaj ,që harresa e nderimit të bac Adem nga të gjitha nivelet e pushtetit shoqatat e ndryshme është e papranushme . ...

Read More »

Të gjithë në qeveri

Urim SALIHU Loading... Ne jemi të dënuar të grindemi pandërprerë.Sa më shumë që kjo ndodhë brenda nesh, aq më tepër këto grindje n’a largojnë nga realiteti i trishtë dhe na bëjnë me njëri-tjetrin si dy brigjet e një lumi që ...

Read More »

Ka një fund Bllazhe për ty, ishe i mbushur me urrejtje

Urim Saliu Loading... Anëtari i Akademisë së Shkencave dhe Arteve Maqedonase (AMSHA), Bllazhe Ristovski vdiq sot në moshë të thyer 87 vjeçare. Ne rrethana tjera do te te shprehja ngushellime, por ti ike plot urrejtje, smire dhe xhelozi ndaj shqiptareve ...

Read More »

PËRMIRËSIMI I PLANIT KUFITARË

SELIM IBRAIMI Loading... Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ndodhet në Uashington ku po takohet me zyrtarë të lartë të administratës amerikane, senatorë dhe kongresemenë që kanë peshë në zhvillimet në Evropë dhe në Ballkan. Ideja fillestare e z.Thaçi në këtë ...

Read More »

Koha për një parti të re në Maqedoni

Urim Saliu Loading... Ne nje vend ku trajtohesh si 20 per qind dhe asnjehere nuk u vertetua sakte , dhe qe ke gjashte lidere partishe , qe e kane ndare ne harta elektorale ,duke e bere cope-cope elektoratin shqiptare, duke ...

Read More »

Shqiptarët më në fund e gjetën liderin, Ramush Haradinajn! Edhe Rama ka kthyer rrugë për mirë

Autor: Spartak Ngjela Kosova më në fund e gjeti liderin e saj, Ramush Haradinaj, që është me shqiptarët dhe jo me fqinjët aneksues historikë territoresh shqiptare. Loading... Po Shqipëria. Shqipëria ende po noton në marrëzinë e liderëve të blerë nga ...

Read More »

VALLËZIMI NË UASHINGTON

Vështrim Loading... SELIM IBRAIMI Vizita e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi në Uashington në Stejt Departamentin Amerikan lë përshtypje se Kosova ka hyrë në një lojë të rëndë të Fuqive të Mëdha dhe me thika që nuk do ta lë ...

Read More »
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com