Home / Kuriozitete / Dikur shqiptarët fluturonin me avion nga Tirana në Korçë[Foto]

Dikur shqiptarët fluturonin me avion nga Tirana në Korçë[Foto]

Në vitin 1937, në Shqipëri operonte një kompani italiane fluturimi që quhej “Ala Littoria S.A.”

Loading...

Kompania kryente fluturimet Korçë-Tiranë dhe anasjelltas.

 

Bileta në foto tregon se pasagjerja e regjistruar quhej Adelina Kosturi nga Korça dhe ajo shkonte për në Tiranë.

 

Bileta dëshmon se në atë kohë, pasaporta shqipare ishte e njohur nga shumë shtete dhe se me të mund të lëvizje lirshëm, pa patur nevojë për vizë.  

AlbPortali:
Nëse shtypni reklamat në lajmet që lexoni këtu, ju mundësoni të funksionojmë si portal i pavarur. Ju falemnderit nga ©AlbPortali.Com

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com