Home / ShowBiz / Ka ndërruar jetë matematikani i njohur në botë

Ka ndërruar jetë matematikani i njohur në botë

Sir Michael, i cili ka punuar në Universitetin e Kembrixhit para se të dalë në pension, dha kontribut të jashtëzakonshëm në gjeometri dhe topologji, shkruan BBC transmeton lajmi.net.

Ai vdiq të premten.

Loading...

Vëllai i tij Joe i tha BBC News se kishte qenë një nga matematikanët më të rëndësishëm të shekullit të 20-të.

“Ai më ka përshkruar nga më shumë se një profesor i matematikës si matematikan më i mirë në këtë vend që nga Sir Isaac Newton,” tha z. Atiyah.

Sir Michael, gjithashtu ishte edhe president i Shoqërisë Mbretërore që është një nga nderimet më të larta për një shkencëtar britanik. /Lajmi.net/

AlbPortali:
Nëse shtypni reklamat në lajmet që lexoni këtu, ju mundësoni të funksionojmë si portal i pavarur. Ju falemnderit nga ©AlbPortali.Com

WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com